plostice.eu - ochrana proti škodcom ISO 9001 - SGS certifikát

Charakteristika

Ploštice sú veľmi rezistentné a môžu prežiť nielen bez potravy (aj do 12 mesiacov), ale i pri extrémnych teplotách (dobre znášajú teploty aj pri -17 °C).

Ploštica posteľnáPloštica posteľná (Cimex lectularius) je malý, plochý a bezkrídly parazitný hmyz, ktorý sa živí výhradne saním krvi teplokrvných stavovcov vrátane človeka. Je červeno- hnedastej farby o rozsahu 4- 5 mm a svojích hostiteľov napáda počas spánku. Sanie krvi uprednosťňe na ľuďoch, ale napáda aj psy, mačky, hlodavce, vtáky a iné.

Ploštice nepriťahuje nečistota, ale sekúndarne teplo, krv, a oxid uhličitý.

Ploštice sa môžu vyskytovať jednotlivo, ale zvyčajne sa združujú v zhlukoch. Ľudia ich často mylne považujú za blchu ľudskú či švába obyčajného. Rozdielom je, že ploštica posteľná nelieta a taktiež neskáče. Tento hmyz sa pohybuje veľmi rýchlo cez povrch podláh, stien či stropov. Bolo preukázané, že ploštica posteľná je schopná prejsť za potravou k svojmu hostiteľovi až 30 metrov, ale zväčša má tendenciu žiť v okolí 2,5 metra od miesta kde ľudia spia.

Vo všeobecnosti sa dospelé jedince dožívajú 12 mesiacov, ale ak majú vhodné prostredie na reprodukciu (s teplotou 21°C až 28°C), dožívajú sa aj dlhšie. V jeden rok sa môžu objaviť tri a viac generácii tohto parazitného hmyzu.

© (2023) Asanačná, s. r. o. , all rights reserved. Tvorba web stránok